Παγκύπριοι πρωταθλητές Π.Ο.Α.Π. στην ηλικία 2003 η ομάδα του Ολυμπιακού Πειραιώς Κλιμακίου Λεμεσού

Μετά από ένα συναρπαστικό τελικό που διεξήχθη στο γήπεδο της Ιδιωτικής Σχολής Forum στη Λευκωσία το περασμένο Σάββατο 23 Μαΐου, η ομάδα του Ολυμπιακού Πειραιώς στην ηλικία 2003 κέρδισε τους πρωταθλητές Λευκωσίας, την F.C. United, με 3-2 και κατέκτησε την 1η θέση του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος της Π.Ο.Α.Π.  Η ομάδα του Ολυμπιακού ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι, πίεσε την αντίπαλη ομάδα και έχασε μεγάλες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, όμως ο πολύ καλός τερματοφύλακας της F.C. United αλλά και τα δοκάρια σταματούσαν τους παίκτες του Ολυμπιακού. Στο 20ο λεπτό η F.C. United με σουτ έξω από την επανορθωτική και σοβαρό λάθος του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού, άνοιξε το σκορ. Το 0-1 ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο β΄ημίχρονο η ομάδα του Ολυμπιακού μπήκε πολύ δυνατά και με κάποιες αλλαγές, κυρίως εσωτερικές αλλαγές, άλλαξε τα δεδομένα, αφού στο διάστημα 30΄- 45΄ έπαιξε εκπληκτικό ποδόσφαιρο και πέτυχε 3 πολύ όμορφα γκολ, δύο με τον Ορέστη Μιχαήλ και ένα με τον Νίκο Μπουντακίδη. Λίγο πριν τη λήξη η F.C. United μείωσε σε 3-2 με απευθείας φάουλ. Η νίκη της ομάδας του Ολυμπιακού ήταν πέρα για πέρα δίκαιη και δείχνει το ψηλό επίπεδο δουλειάς που γίνεται στη Σχολή του Ολυμπιακού.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι το κλιμάκιο αυτό, κατά τη φετινή περίοδο, είχε πολύ μεγάλες επιτυχίες όπως η κατάκτηση της 1ης θέσης σε πολλά τουρνουά που έλαβαν μέρος, 1η θέση στο τουρνουά Ηρόδικος, το πρωτάθλημα Λεμεσού, το Παγκύπριο Πρωτάθλημα της Π.Ο.Α.Π κ.α. Το πιο σημαντικό όμως είναι ότι τα παιδιά της ομάδας αυτής παίζουν ωραίο, γρήγορο και μοντέρνο ποδόσφαιρο με αποτέλεσμα κάποια από τα παιδιά αυτά ήδη να παρακολουθούνται στενά από τον επίσημο Ολυμπιακό Πειραιώς.