ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ VS ΑΕΛ 2004: Έτσι πρέπει να είναι το ποδόσφαιρο!

Σε εξέλιξη βρίσκονται τα πρωταθλήματα ακαδημιών σε Λεμεσό και Πάφο με 1500 παιδιά να συμμετέχουν στο απόλυτο πρωτάθλημα Fair Play. Για τον Β’ όμιλο του πρωταθλήματος Cyprus Academies της ηλικιακής κατηγορίας 2004 είχαμε ντέρμπυ κορυφής στον Β΄ Όμιλο, μεταξύ της Νέας Σαλαμίνας και της ΑΕΛ. Το παιχνίδι έγινε το Σάββατο 16 Ιανουαρίου 2016 μέσα σε αθλητοπρεπές κλίμα και παρά την βαθμολογική σημασία του οι δυο ομάδες κυνήγησαν τη νίκη χωρίς σκοπιμότητες και με τον ευγενή ανταγωνισμό να κυριαρχεί σε όλη τη διάρκεια τοθ αγώνα. ΑΕΛ και ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ δικαιολόγησαν τη ν καλή βαθμολογική τους θέση προσφέροντας ένα αγώνα διαφήμιση για το ποδόσφαιρο. Ο αγώνας είχε δυνατές μονομαχίες ενώ οι πολλές φάσεις και οι αποκρούσεις των τερματοφυλάκων εκατέρωθεν ήταν τα κυρίαρχα στοιχεία του αγώνα. Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα ημίχρονο υπεροχής με την Νέα Σαλαμίνα να παίρνει τελικά την νίκη με ένα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και την ρεβάνς από την ήττα του πρώτου γύρου από την ΑΕΛ (4-1 στην πρεμιέρα). Στο τέλος του αγώνα τα παιδιά ανταπόδωσαν τα συγχαρητήρια στους αντιπάλους μέσα στα πλαίσια του Fair play και έστειλαν για ακόμη μια φορά το μήνυμα για το πώς πρέπει να είναι το ποδόσφαιρο.