Categorized | ΔΙΕΘΝΗ

Η Ρεάλ Μαδρίτης νικήτρια του Ισπανικού SUPER CUP

Η Ρεάλ παίζοντας εκπληκτικό ποδόσφαιρο στο πρώτο μισάωρο νίκησε με 2-1 τη Μπαρτσελόνα και κατέκτησε το ισπανικό Super Cup. Με δέκα η Μπάρτσα από το 28′. Οι «μερένγκες» ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο μισάωρο, «πάτησαν» κυριολεκτικά τη Μπαρτσελόνα, σκόραραν δύο τέρματα με Ιγκουαϊν και Ρονάλντο και έκαναν ό,τι ήθελαν. Η Μπαρτσελόνα που αμυντικά παρέπαιε, έμεινε με δέκα παίκτες στο 28′ όταν αποβλήθηκε ο Αντριάνο με απευθείας κόκκινη, αλλά έπαιξε καλύτερα με δέκα παίκτες και μείωσε με φάουλ του Λίο Μέσι.

Πρώτη νίκη στο «Μπερνάμπεου» μετά από τέσσερα χρόνια!

Όπως και στο «Καμπ Νου» την περασμένη εβδομάδα, έτσι και το βράδυ της Τετάρτης είδαμε ένα εκπληκτικό clasico που τα είχε όλα! Τρία γκολ, αποβολή, δοκάρι και σασπένς μέχρι τέλους. Η Ρεάλ εκτός από τον τίτλο που της δίνει πρεστίζ (πρώτο Σούπερ Καπ μετά από 4 χρόνια), πέτυχε κάτι εξίσου σημαντικό που δεν ήταν άλλο από να φτάσει στην πρώτη της νίκη επί της Μπαρτσελόνα στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» από τον Μάιο του 2008!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με άσχημους οιωνούς για τη Μπάρτσα αφού την τελευταία στιγμή ο Ντάνι Αλβες λόγω ενός μυϊκού τραυματισμού έμεινε εκτός αποστολής και ενώ ήταν δηλωμένος στην ενδεκάδα. Η Ρεάλ έκανε στο πρώτο μισάωρο ό,τι ήθελε μέσα στο γήπεδο με την Μπαρτσελόνα να τα έχει χαμένα στην άμυνα και λόγω της πίεσης των Μαδριλένων να μην μπορεί να κυκλοφορήσει με τον γνωστό της τρόπο τη μπάλα. Στο 11′ από γέμισμα-απόκρουση του Πέπε από την άμυνα, ο Μασεράνο έκανε τραγικό λάθος με τσαφ, ο Ιγουαΐν βρέθηκε ξανά τετ α τετ με τον Βαλδές και αυτή τη φορά ο Αργεντινός φορ δεν αστόχησε, όπως στο έβδομο λεπτό, ανοίγοντας το σκορ για την «βασίλισσα». Ο Γκονσάλο Ιγκουαΐν με το γκολ του έβαλε τέλος στην… ξηρασία 10 αγώνων σε clasico. Οκτώ λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Κριστιάνο Ρονάλντο να χριστεί σκόρερ για πέμπτο συνεχόμενο clasico! Ο Πορτογάλος σούπερ σταρ «τσίμπησε» τη μπάλα με τρόπο για highlight από τον Πικέ και νίκησε τον Βαλδές για το 2-0!

Οι παίκτες της Μπάρτσα ήταν εκτός τόπου και χρόνου και στο 28′ έμειναν δέκα όταν ο Αντριάνο ως τελευταίος παίκτης σταμάτησε αντικανονικά τον Ρονάλντο. Ωστόσο οι «μερένγκες» αν και είχαν και το ψυχολογικό και το αριθμητικό πλεονέκτημα, πάτησαν «φρένο», κάτι που έδωσε την ευκαιρία στην Μπαρτσελόνα να αντιδράσει. Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους, ο Λιονέλ Μέσι με ένα απίθανο φάουλ μείωσε σε 2-1 και έγραψε ξανά ιστορία. Εγινε ο πρώτος σκόρερ της Μπάρτσα στα clasico και έφτασε τον Ραούλ στα 15 τέρματα. Μόνο ο Αλφρέδο ντι Στεφάνο έχει περισσότερα. Επίσης ο Αργεντινός έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της Μπάρτσα στην έδρα της Ρεάλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο μίλησε η κλάση των δύο γκολκίπερ. Στο 62′ ο Μασεράνο έβγαλε τη σέντρα πίσω από το κέντρο, ο Πέδρο βγήκε τετ-α-τετ με τον Κασίγιας, όμως ο αρχηγός της Ρεάλ έκανε μεγάλη απόκρουση και έσωσε την ομάδα του. Εξι λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Βίκτορ Βαλδές να γλιτώσει τους «μπλαουγκράνα». Ο Κεντίρα βρέθηκε απέναντι του αφού πρώτα απέφυγε δύο αντιπάλους, αλλά ο Καταλανός κίπερ ήταν σε ετοιμότητα. Ο Ιγκουαϊν στο τέταρτο του τετ-α-τετ απέναντι στον Βαλδές στο 80′ έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι, ενώ παραλίγο ο Λούκα Μόντριτς να χριστεί σκόρερ στο τέλος στο ντεμπούτο του με την λευκή φανέλα. Ντεμπούτο έκανε και ο Αλεξ Σονγκ στην Μπαρτσελόνα, επίσης ως αλλαγή.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κασίγιας, Αρμπελόα, Πέπε, Ράμος, Μαρσέλο, Κεντίρα, Αλόνσο, Ντι Μαρία (79′ Καγεχόν), Οζίλ (83′ Μόντριτς), Ρονάλντο, Ιγκουαΐν (81′ Μπενζεμά).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Βαλντές, Άλμπα, Πικέ, Μασεράνο, Αντριάνο, Μπουσκέτς (75′ Σονγκ), Τσάβι, Ινιέστα, Πέδρο (82′ Τέγιο), Μέσι, Αλέξις (32′ Μοντόγια).